• Zapraszamy do kontaktu:
  • klub@kksprecyzja.org.pl

Patent Strzelecki

Patent strzelecki

Zgodnie z obowiązującymi przepisami (stan na dzień 2024-05-01), patent strzelecki jest dokumentem stwierdzającym posiadanie kwalifikacji do uprawiania sportów strzeleckich. Patent jest wystawiany dożywotnio po zdaniu odpłatnego egzaminu.

Zanim przystąpimy do egzaminu na Patent Strzelecki zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, musimy być członkiem stowarzyszenia o charakterze strzeleckim, które musi być zrzeszone w strukturach Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego i posiadać licencję klubową. Takim klubem jest na przykład nasz klub, Krakowski Klub Sportowy PRECYZJA. Nie jesteśmy jedynym klubem w Krakowie czy też w Małopolsce, kompletną i aktualna listę klubów znajdziemy na oficjalnych stronach wojewódzkiego związku Strzelectwa Sportowego np.: mzss.pl czy też na stronach Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego (pzss.org.pl) .

Będąc w ewidencji Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego możemy po upływie 30 dni od dnia wpisania do PZSS przystąpić do egzaminu na Patent Strzelecki.

 

Egzamin na Patent składa się z:

  1.  Części teoretycznej, w której znajduje się 10 pytań z zakresu
    • Ustawy o Broni i Amunicji
    • Przepisów bezpieczeństwa
    • Wzorcowych regulaminów strzelnic
    • Przepisów sportowych
  2. Części praktycznej
    • PISTOLET – dla broni palnej – należy oddać 5 strzałów z pistoletu sportowego zasilanego amunicją w kalibrze 22LR na dystansie 25m. W celu uzyskania pozytywnego wyniku należy stworzyć skupienie o średnicy maksymalnej 15cm co najmniej 4-oma z 5 oddanych strzałów w dowolnym miejscu na tarczy. Egzamin ten nie jest na uzyskanie określonej ilości punktów zliczanych z tarczy.
    • KARABIN – dla broni palnej – należy oddać 5 strzałów z karabinu sportowego zasilanego amunicją w kalibrze 22LR na dystansie 50m. W celu uzyskania pozytywnego wyniku należy stworzyć skupienie o średnicy maksymalnej 5cm co najmniej 4-oma z 5 oddanych strzałów w dowolnym miejscu na tarczy. Egzamin ten nie jest na uzyskanie określonej ilości punktów zliczanych z tarczy.
    • STRZELBA GŁADKOLUFOWA – tu mamy dwie możliwości, albo strzelamy do celów ruchomych „rzutki” lub celu reaktywnego „Poper – stalowy cel reaktywny o średnicy 20cm”.
      • Strzelanie do POPERA – amunicja śrutowa w kalibrze 12GA, dystans do celu 15m. W celu pozytywnego zaliczenia egzaminu, należny trafić min 4razy w taki sposób by cel – poper, wychylił się min 45st.

 

o ile do części teoretycznej da się przygotować samodzielnie, o tyle do części praktycznej, raczej jest to niemożliwe, a zwłaszcza gdy ktoś nie maił żadnego kontaktu z bronią. Dlatego zachęcamy do korzystania z kursów i szkoleń przygotowawczych. Warto zastanowić się gdzie szkolić się, czy dana osoba posiada stosowne kompetencje, wiedzę itd., wiele osób, które tyle co uzyskało pozwolenie, zakupiło swoją pierwszą broń, chce nauczyć kolejne osoby, cel bardzo szczytny,ale czy zrobi to fachowo, czy w późniejszym czasie nie trzeba będzie oduczać się dziwnych nawyków, warto zadać sobie to pytanie…

W naszym klubie PRECYZJA Kraków posiadamy licencjonowanych instruktorów, trenerów, którzy posiadają wiedzę i duże doświadczenie w zakresie przygotowania osób, które nigdy nie miały kontaktu z bronią do egzaminu, części praktycznej.

często zadajemy sobie pytanie ile czasu potrzeba na przygotowanie się, opanowanie techniki oddawania strzału. Średnio, bo predyspozycje każdego kursanta są różne, wychodzi by opanować PISTOLET do poziomu zdania egzaminu potrzeba 4 godzin i około 200szt. wystrzelonej amunicji, KARABIN to już tylko 1 godzina i 50szt. amunicji, bo wiele elementów techniki oddawania strzału jest omawiane przy pistolecie. STRZELBA GŁADKOLUFOWA – tu zakładam cel reaktywny poper – 1 godzina i 25szt. amunicji.

 

Masz pytania nie wahaj się zadzwoń zapytań +48 575 760 946 lub napisz klub@kksprecyzja.org.pl